Sekret (1973)

Po śmierci męża profesorowa Stefania Lewicka przypadkowo dowiaduje się, że posiadał on garsonierę, w której prowadził starannie przed najbliższymi ukrywane "drugie życie". W mieszkaniu tym Stefania odnajduje liczne albumy, diapozytywy poświęcone kobietom, a także intymny pamiętnik profesora. Po otrząśnięciu się z szoku profesorowa zamierza pójść śladem tych notatek i odszukać kobiety, z którymi związany był Lewicki. Chce to zrobić po to, by odkryć prawdziwe oblicze człowieka, którego - jak sądziła - kochała z wzajemnością. Zdobywa adresy kilku z tych kobiet - poznanej na wczasach dentystki, byłej studentki Danuty, sekretarki Teresy.
Rozmowy z nimi niczego nie wyjaśniają. Kobiety mają ustabilizowane życie rodzinne, a w dociekaniach starszej pani widzą zagrożenie dla ich stabilizacji. Stefania próbuje więc porozmawiać z synem i synową. Okazuje się jednak, że nie potrafią zrozumieć przeżyć matki. Decydująca okazuje się rozmowa z Danutą. Profesorowa dochodzi do wniosku, że niemożliwe jest odkrycie obiektywnej prawdy o mężu, a wypowiedzi osób trzecich są bardzo subiektywne. W końcu profesorowa przez przypadek przekonuje się, że była jedyną osobą, którą naprawdę kochał jej mąż i z którą był szczęśliwy...




Produkcja: 1973
Premiera: 5 październik 1973

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
profesorowa Stefania Lewicka

studentka Urszula

Halina, synowa Lewickiej

Danuta Rachwalska-Nowak, była kochanka Lewickiego

Teresa Korta-Kwiatkowska, była kochanka Lewickiego

Lena Nurkiewicz, przyjaciółka Lewickiej

profesor Julian Lewicki; w filmie słychać tylko głos aktora, twarz widać na zdjęciu

starszy pan w kawiarni

Piotr, syn Lewickiej

Kwiatkowski, mąż Teresy

wykładowca

prorektor przemawiający na pogrzebie Lewickiego

była gospodyni Danuty

farmaceutka, koleżanka Danuty Rachwalskiej-Nowak

w czołówce inicjal imienia: H.

-

-

-

-

dentystka Witkowska, była kochanka Lewickiego

sekretarka w dziekanacie

-

mąż Danuty Rachwalskiej-Nowak

hydraulik w mieszkaniu Kwiatkowskich

i inni.


Notatki:
"Przed laty przeczytałem w "Kulisach" notatkę Teofila Kilona (Jerzego Urbana) o nietuzinkowym profesorze, W tym krótkim dziennikarskim materiale dojrzałem niebanalną anegdotę, interesujące tworzywo na film. Notatka ta posłużyła jej autorowi za punkt wyjścia dla noweli filmowej, na podstawie której napisaliśmy - wraz z Bohdanem Ziółkowskim, II reżyserem - scenariusz" - mówił w jednym z wywiadów Roman Załuski o powstaniu filmu. Dodał też, że jego sukces zależał w dużej mierze od odtwórczyni głównej roli i od pierwszej chwili nie miał wątpliwości, że powinna ją zagrać Antonina Gordon-Górecka, znana z filmów "Ostatni etap", "Pożegnanie z diabłem", "Beata", "Julia Anna Genowefa", z serialu "Kolumbowie". "Efekt przeszedł moje oczekiwania: Antonina Gordon-Górecka w roli profesorowej jest wspaniała, dzięki mistrzostwu swego aktorskiego warsztatu oddała najmniejsze niuanse i subtelności roli." - wspominał Roman Załuski.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170320

(POL) polski,


























1 komentarz: