Postanawia też, że nigdy więcej nie przyniesie mu alkoholu. "Nie będę cię kochać", podobnie jak wiele innych "dziecięcych" filmów Nasfetera, przeznaczony jest raczej dla rodziców niż młodocianej widowni. Reżyser ukazując reakcję dojrzewającej dziewczynki na alkoholizm ojca, dotyka problemu znacznie powszechniejszego i - być może - boleśniejszego. Jest nim samotność dziecka i niezrozumienie, z jakim spotyka się w rodzinie i w szkole. Twórca "Małych dramatów" z maestrią wytrawnego psychologa pokazuje różnice w pojmowaniu i wartościowaniu świata przez dorosłych i dzieci. Dla matki Ani pijaństwa męża to tylko uciążliwa przypadłość. Dla dziewczynki zaś to jednoznaczny objaw nieuleczalnej choroby, a więc czegoś strasznego, o czym boi się nawet pomyśleć. To, co dla matki jest tylko wstydem, córka traktuje jak niezmywalną hańbę...
B↴
Produkcja: 1973
Premiera: 10 maj 1974
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Anka
matka Anki
ojciec Anki
Rysiek Pukuła "Puk"
Bożena
Adaś
Marysia, siostra Adasia
Agata
nauczycielka muzyki
żona inżyniera
inżynier Władysław
-
wychowawczyni
-
-
-
-
-
-
-
-
mężczyzna w lokalu; nie występuje w czołówce
i inni.
Notatki:
Jedną z największych zalet filmów Nasfetera jest świetne aktorstwo dziecięcych wykonawców. Podobnie jest w "Nie będę cię kochać". Znakomicie wypadła Grażyna Michalska jako Ania. Równie dobrze poradzili sobie z rolami Bogdan Izdebski (Rysiek), Krzysztof Sierocki (Adaś), Beata Nowicka (jego siostra) i Monika Szatyńska (Agata). Nie zawiedli i dorośli aktorzy, choć krytyka szczególnie wyróżniła Henrykę Dobosz (matka Ani) - z zawodu...dziennikarkę z Zielonej Góry.
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
03.170528
(POL) polski,
ale odlot tych dziewczynek na motocyklu!!!!!!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńOwe małoletnie podówczas dziewczynki jedenasto-dwunastoletnia Bożena Fedorczyk i trzynastoletnia Grazyna Michalska w tym filmie byly na motocyklu super, w tym względzie ten film jest fajny; musialy na pewno czuć pod spódniczkami, sukienkami pracę.warkot,wibracje motocyklowego silnika.ZArowno podczas staru maszyny jak i podczas jazdy;Pelen odlot te sceny ze skuterem,motocyklem w tym filmie..Pod tym względem film jest ladny,a nawet super!Pozdrawiam!
UsuńAnonimowy powyżej - może tak było, a może nie. Notomiast bez najmniejszych watpliwości ty jesteś zboczeńcem pedofilem.
UsuńBez pozdrowień (a właściwie takim jak ty wrzodom społecznym to życzę długotrwałego zdychania na jakiegoś bolesnego raka)
Jeden z lepszych filmów o dzieciach i wczesnych nastolatkach w całej kinematografii polskiej i być może światowej. Po prostu majstersztyk pana Nasfetera, w szczególności że tym razem udało mu się trafić z naprawdę wyśmienitą obsadą młodocianych aktorów. Szkoda że film był tak niedoceniany przez większość recenzentów.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńStało się tak,że tego filmu niedoceniono z pewnej przyczyny.Bowiem ówczesne władze uznały,po częsci może i słusznie, iz przekaz tegoż filmu jest podobnie jak większosć ,,tywórczosci'' Janusza Nasfetera antypolski
OdpowiedzUsuńA co jest w tym filmie antypolskiego?! Bzdury wypisujesz
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńPrzecież w tym filmie pokazał PATOLOGIĘ która zdarza się wszędzie na świecie, nie tylko w Polsce i nie tylko wśród chrześcijan
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńco za bzdury wypisujesz człowieku - dlaczego polski reżyser, robiący film w Polsce i w języku polskim miałby robić taki film o Niemcach czy Ukraińcach? Zrobił przecież film o patologii społecznej, takiej bardzo uniwersalnej na świecie i dlatego film jest do dzisiaj popularny i na zachodzie i na wschodzie. A akcję oczywiście umiejscowił w Polsce i wśród Polaków bo z jakiej okazji miałby robić o Niemcach (i to w Polsce? no bo chyba nie w Niemczech, przecież za komuny nawet jakby mu pozwolili to i tak nie byłoby pieniędzy na produkcję w Niemczech)
UsuńNaprawdę człowieku, czepiasz się pana Nasfetera chyba z innych powodów, tylko nie wiem z jakich